A cukor bűvöletében

Rejtett cukrok a legegészségesebb termékekben is megtalálhatók a kérdéseinkre válaszoló Huszár Zsuzsa, táplálkozási szakértő szerint. Az édesség utáni sóvárgás bizony nem nagyon különbözik az alkoholos vagy drogos függőségtől… A nyugalom megzavarására alkalmas sorok.

Nemrégiben olvastam egy cikkedet a cukormentes étkezésről, amiben elhangzott egy számomra rémisztő információ: hogy még a palackos ásványvízben is van cukor. Fel tudnál sorolni olyan élelmiszereket, amiket mindennap fogyasztunk, és nem gondolnánk, hogy cukros?

– Lehet, hogy sokkoló lesz a válaszom, de a feldolgozott élelmiszerek 90%-ában van cukor. Ez nemcsak az édességekre vonatkozik, a sós készítményekben, félkész ételekben ugyanúgy megtalálható, illetve, hogy valóban megtalálható-e, ez a kérdés. A gyártók ugyanis két módszert alkalmaznak, hogy elrejtsék a fogyasztók elől a cukrot: vagy nehezen beazonosítható nevek mögé bújtatják, vagy a termék gyártásakor a cukrot nem édesítő összetevőként, hanem mint állományjavítót, stabilizátort vagy térfogatnövelőt tüntetik fel. Pl. galaktóz, maltóz, laktóz, keményítőszirup, vagy kukoricaszirup – ezek mögött mind az a bizonyos cukor rejtőzik! Így találhatjuk meg üdítőkben, gyümölcslevekben, péksüteményekben, gabonakészítményekben, energiaszeletekben, fűszerekben (!), köhögés elleni szirupokban, tejtermékekben, egyes aszalt gyümölcsökben, salátaöntetekben, levesekben, és természetesen a gyors éttermek ételeiben.

Úgy tudom, hogy a cukor és ízfokozók iránti függőség leginkább úgy alakul ki, hogy a belekben a cukor erjedése végett alkohol halmozódik fel és a túl sok cukor fogyasztása egyfajta alkoholizmushoz hasonlatos függőséget okoz. Mi igaz ebből?

– Ez abszolút igaz. Az ember születésétől fogva kívánja az édes ízeket, életünk során pedig számtalan kellemes élmény kapcsolódik az édesség fogyasztásához. Ám a lélektani függőség mellé biológiai is társul. MRI és röntgenfelvételeken kiválóan látszik, hogy a cukor és a kokain által kiváltott agyi ingerületek pontosan ugyanolyanok. Teljes az egyezés. A Fed up című amerikai dokumentumfilm két éven át követte gyermekek életét, amelyet az étkezésük, a hús és cukorfogyasztás nagyon komoly arányban fog megrövidíteni, az élelmiszergyártó cégek profitjának maximalizálása érdekében.

Szervezetünk egyszerűen nem tud megbirkózni a hatalmas mennyiségben bevitt finomított cukorral. Nem tudja megemészteni, az állandóan fel-le ugráló vércukorszint kiüríti az inzulint. A cukor bontása a májra marad. Elmondhatjuk, hogy a ma emberének amúgy is rendkívül túlterhelt a mája. A májsejtek méregtelenítő munkájuk során képesek az alkohol átalakítására egy bizonyos mennyiségig, de így a szervezet normális működéséhez szükséges folyamatok elől vonódik el az átalakítást végző enzim. Ezzel nagyon megterheljük májunkat, ami megnagyobbodással reagál. Ez egy súlyos probléma kezdete, hiszen a szervezet fontos védekező bástyáját kezdjük módszeresen tönkretenni.

A másik nagy kiválasztó szervünk, a vese szintén károsodik a sok cukorfogyasztástól. Igazából a végtelenségig folytathatnám az összes szervünk felsorolásával, hiszen a cukor semminek, semmilyen módon jót nem okoz. Előnye, jó tulajdonsága nincs. Rögtön a szájban megkezdi romboló munkáját, fogszuvasodást okoz, megbontja a szájüreg PH- értékét és táplálja a gombákat, baktériumokat. Lefelé haladva ingerli az egész emésztőrendszert, refluxra, fekélyre hajlamosít a savasítás által. A gyomorban lévő káros bélbaktériumokat táplálja, ezzel fenntartja a gyulladást. Rothasztó baktériumok keletkeznek, amely megfigyelhető már csecsemőkorban cukros tea fogyasztását követően. Az erjedés és a vele járó méreganyagok, mellyel túlterhelt májunk nem tud megküzdeni, károsítják a bélrendszert. Az immunrendszerünket, amely javarészt a bélrendszerben lakik, állandóan leterheli a cukor és a cukor által fenntartott gyulladásos, oxidációs állapot. Csoda, hogy nem tud megbirkózni egy egyszerű náthával sem?

Milyen helyettesítőket tudnál javasolni, ha valaki él-hal az édességekért, finom nassolnivalókért, és milyen lépcsőkben érdemes megpróbálni leszokni a cukorfélékről?

– Manapság már nem kell lépcsőkben gondolkodni, hiszen annyira jó cukorpótlók vannak, hogy nem lesznek elvonási tünetek. Cukorpótlónak nevezzük azokat a természetes alapú, növényi

készítményeket, amelyek nagyon kevés vagy nulla kalóriát tartalmaznak, nem emelik meg a vércukorszintet, nem rontják a fogakat, és nem savasítanak. Ilyen a nyírfacukor, az eritritol és a sztévia. A sztévia egy fűszernövény, mely százszor édesebb a cukornál, miközben kalóriatartalma, szénhidrát és cukortartalma nulla. Nagyon gazdaságos, hiszen ereje miatt minimális adagokban kell használni. A növény mellett, melyet otthon, cserépben is nevelhetünk, kapható por, tabletta vagy cseppek formájában. Pár évvel ezelőtt sokakat elrémisztett, hogy mellékízét érezték. A mostani készítmények már abszolút cukor-ízűek. Ahol tömegre is szükség van, mint például a sütés, ott a sztévia nem használható. A nyírfacukor számomra a tökéletes cukorhelyettesítő, minden alkalomra. Sokat kérdeznek az adagolásáról: általában 1:1-ben lehet helyettesíteni a cukorral. Tapasztalataim szerint, aki elhagyja a finomított kristálycukor és a mesterséges, ízfokozott ételek fogyasztását, annak visszaáll a természetes ízérzékelése, és sokkal kevesebb édesítőt fog használni.

Egy dolgot nem lehet a nyírfacukorral: keleszteni. Ez is azt igazolja, hogy nagyon jó hatással van a szervezetre, hiszen ha nem táplálja a gombákat, mint az élesztőgomba is, akkor nem savasít, fogyaszthatják candidában szenvedők is. Nem emeli meg a vércukorszintet, mert nem vált ki inzulinreakciót, így cukorbetegek számára is fogyasztható. Szénhidráttartalma nem felszívódó rostból áll, így sem az alakunkat, sem az energiaszintünket nem veszélyezteti. Az eritritol hasonló tulajdonságokkal bír, mint a nyírfacukor, kalóriatartalma viszont majdnem nulla. Édesítésre, sütés-főzésre, mindenhogyan használható. A neten számtalan receptet találni, ahol tapasztalataikat is megosztják a felhasználók. Látjuk tehát, hogy az édes ízek élvezetéért nem kell egészségünket kockára tenni. Megoldható lemondás nélkül is az életmódváltás. Én ebben segítek az embereknek, és nagyon boldog Vagyok, amikor fél, egy év múlva sok-sok panasz elmúlásáról számolnak be, a cukor és a mesterséges élelmiszerek elhagyásának köszönhetően.

Huszár Zsuzsanna

Cukormentes élet szakértő, termékfejlesztő

Dietetikus, Nemzetközi diplomás táplálkozási tanácsadó

www.cukorlabor.eu

Szerkesztő riporter: Fodor Kata

Oszd meg másokkal is