Szupertáplálékokkal a babáért

A szupertáplálékok a termékenységi diéta szerves részei. A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint a legfontosabb jelentőségük, hogy növelik az életerőt, a Qi-t (ejtsd: csít); valamint elősegítik az immun- és a hormonrendszer egyensúlyát. A szupertáplálékok olyan élelmiszerek, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat és egyéb hasznos anyagokat.
A babát tervező (és elsősorban termékenységi problémákkal küzdő) klienseimnek javasolni szoktam 1-2 szuperélelmiszer rendszeres fogyasztását, mivel nemcsak a hormonális egyensúly megteremtésében segítenek, hanem a petesejteket és a spermiumokat is táplálják. Nőgyógyászati állapotunk függvénye lehet, hogy melyik szupertáplélék(ok) a legmegfelelőbb(ek) számunkra.

Melyek a leghatásosabbak?
1.) Maca (Lepidium meyenii): ez a Peruból származó, gyökér-szerű keresztesvirágzatú zöldség mindig is nagy népszerűségnek örvendett az inka birodalomban. A helyiek előszeretettel alkalmazták gyógyszerként, termékenység és életerő fokozó hatása miatt. Nőknél és férfiaknál egyaránt a kulcsfontosságú hormonokra hat; anélkül, hogy bármilyen hormont tartalmazna.

Hatásai:
támogatja a hormonális egyensúlyt (szabályozza az ösztrogént + segít az alacsony progeszteronszint megnövelésében)
fokozza az energiát, ellenállóképességet és hozzájárul az egészséges mentális állapothoz
támogatja a pajzsmirigy megfelelő működését
férfiaknál növeli a szexuális aktivitást, a spermiumok számát és mozgékonyságát; valamint csökkenti a vérnyomást és a szorongást
A maca kapható por és kapszula formájában is. Napi adagja 500-3000 mg-ig terjedhet naponta; amelyet célszerű a nap első szakaszában bevenni, mivel enyhe stimuláló hatása miatt megzavarhatja az éjszakai alvást. Várandósság alatti szedésével kapcsolatban nem áll rendelkezésre elegendő adat, így nem javasolt a szedése.

2.) Méhpempő: a méhkirálynő tápláléka, egy igazi életelixír; amely kiemelkedően gazdag aminosavakban, zsírsavakban, fehérjékben és bizonyos (A, B, C, D, E) vitaminokban, valamint ásványi anyagokban. A méhpempő szintén a hormonális egyensúly helyreállításában segít. Különösen azok számára hasznos, akiknek alacsony(abb) az ösztogénszintjük, és vékony a méhnyálkahártyájuk.

Egyéb hatásai:
gyulladáscsökkentő hatású
támogatja a petesejtek és a spermiumok egészségét
csökkenti az öregedés jeleit és tüneteit
erősíti az immunrendszert
A méhpempő hagyományos adagolása 500-3000 mg, mindez napi 2-3 alkalomra elosztva, az étkezések között. Méhészeti termékekre való allergia esetén nem szabad használni!

3.) Propolisz és virágpor: ezek a méhészeti termékek szintén nagyon gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban. A virágpor 50%-kal több fehérjét tartalmaz, mint a marhahús; a propolisz pedig erős gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatóanyagokkal rendelkezik. Endometriózis esetén különösen ajánlott a fogyasztása. Figyelem! Pollenallergiások vigyázzanak a virágpor fogyasztásával!

4.) Spirulina alga: egy apró édesvízi alga, amely az összes eddig vizsgált élelmiszer közül a legtöbb tápanyagot tartalmazza grammonként. Az „űrhajósok eledele” vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket, fehérjét könnyen emészthető és természetes formában tartalmazza. Legfontosabb szerepe a vetélés megelőzésében és az inzulinszint normalizálásában van. Várandósság ideje alatt is szedhető.

A szupertáplálékokat fogyaszthatod önmagában, vagy müzlibe /kásába/zöldturmixba keverve; esetleg kipróbálhatod a „termékenységi turmixot” is.

Íme egy turmix recept:

  • 1 banán
  • 1 teáskanál maca por
  • fél teáskanál spirulina por
  • 2 adagolókanál búzafehérje-por (semmiképpen nem szójafehérje-por!)
  • 1 teáskanál méhészeti termék (ami nem méz, hanem a fenti méhészeti termékek keveréke)
  • növényi tej/ frissen facsart gyümölcslé

Bárdi Nóra
pszichológus, természetgyógyász, termékenységi tanácsadó

Oszd meg másokkal is