Indiában a szárított borsó- és babféléket gyûjtő néven dhálnak nevezik, csakúgy, mint a belőlük készült leveseket, melyek nem hiányozhatnak egyetlen főétkezésből sem. A dhálok vasban és B-vitaminban gazdagok, és a védikus étkezésben a protein fő forrásai. A védikus hagyományokat követve általában gabonával, olajos magvakkal vagy tejtermékekkel társítjuk őket, hogy teljes tápértéküket kifejthessék. Indiában több mint hatvanféle dhált termesztenek.
MUNG DHÁL (sűrű mungóbableves)
Hozzávalók: 3 ek ghí vagy olaj; ¼ kk fekete mustármag; ½ kk egész római kömény; 3 db szárított apró (egy-másfél cm-es) chili; ¼ kk asafoetida; ½ kk kurkuma; 2 dl felezett, hántolt mung dhál (mungóbab); 9 dl víz; 1 db paradicsom; egy csomag apróra vágott korianderlevél vagy petrezselyem; 1 dl joghurt
A mung dhált jó alaposan, több vízben megmossuk és leszűrjük. 9 dl vízben feltesszük főni. Időnként megkeverjük. Rövid idő (kb. 30 perc) alatt a szemek szétmennek, és egészen krémesre fő. Ekkor sűrű palacsintatészta állagúnak kell lennie.
Elkészítjük a fűszeralapot. A ghít vagy az olajat felmelegítjük, kipattogtatjuk benne a fekete mustármagot (3 perc), majd megpirítjuk a római köményt (2 perc). Ne legyen túl forró, mert megégnek a fűszerek! Beletesszük az összemorzsolt chilit, a hámozott, cikkekre vágott paradicsomot, majd a porfűszereket, és fél percig pirítjuk. Ráöntjük a krémes, megfőtt dhált. Összeforraljuk, belerakjuk a zöldfűszert és a sót. Még 3-4 percig főzzük, majd elzárjuk a lángot. Belekeverjük a joghurtot, és rizzsel, esetleg csapátival tálaljuk.