Naponta egy alma – az orvost távol tartja

Az alma méltán az egyik legismertebb, legkedveltebb gyümölcsfajta. Több ezer fajtát termesztenek szerte a világon. A néphagyomány a gyógynövények közé sorolta, a fennmaradt írások szerint pedig az ókori egyiptomiak, a görögök és a rómaiak az étkezést almával fejezték be. Az indiai ájurvédikus orvosok hasmenést gyógyították vele, a kínai gyógyászatban pedig az almafa kérge volt a cukorbetegség ellenszere. A német herbalista, Hildegard, egészséges embereknek nyers almát ajánlott, a betegnek pedig a főtt változatát javasolta első kezelésként.

A népi hagyomány vérhas és bélfertőzések, valamint köszvény gyógyszereként is ismeri. A szárított almahéjból készült teát hurutok, bélgondok ellen javasolják. Az alma frissen csavart leve a szellemi tevékenységeket segíti, élénkítő hatású.

A modern tudomány felfedezte, hogy az almának rendkívüli gyógyító értéke van, hála a gyümölcs húsának, ami gazdag pektinben (az érés során feloldódó rostok anyaga). A nyers,finoman reszelt alma a különböző eredetű hasmenéseknek, a vérhasnak és a paratifusznak gyakorlatban bevált gyógyszerre. Nyersen fogyasztva segíti az emésztést, vitamin-, foszfor- és almasav-tartalmánál fogva az agyra jótékonyan hat, a vese és a máj működését is szabályozza. A tapasztalat azt igazolja, hogy ott, ahol sok almát fogyasztanak, köszvényes beteg nemigen fordul elő. Az almalé frissen üdítő és kiválasztást fokozó ital, láz, gyulladás, rekedtség, álmatlanság és emésztés körüli zavar esetén is ajánlott.

A pektin csökkentheti a vér koleszterinszintjét is, ami a szívbetegségek és a szívrohamok fő rizikófaktora. A pektin jelenlétében az elfogyasztott koleszterin mindaddig a bélcsatornában marad, amíg ki nem ürül. Egy alma elfogyasztása főétkezés után egyfajta védettséget nyújt a koleszterin ellen.

***
ALMÁS BÉLES

Hozzávalók a tésztához: 40 dkg liszt, 20 dkg vaj, 15 dkg kristálycukor, 2 evőkanál tejföl, fél csomag sütőpor. Az almás töltelékhez: egy kg alma, kristálycukor, zsemlemorzsa, fahéj, 5-10 dkg durvára vágott dió.

A tésztához valókat gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. A tésztát kettészedjük, az egyik részét kinyújtjuk, és kikent, kilisztezett tepsibe rakjuk, majd megszórjuk egy kevés zsemlemorzsával. Az almát lereszeljük, ízlés szerint megcukrozzuk, fahéjjal és dióval megszórjuk és elkeverjük. A tölteléket a tepsibe tesszük, majd befedjük a kinyújtott tésztával. Előmelegített sütőben sütjük.

Oszd meg másokkal is