Rövidülnek a nappalok, több időt töltünk a lakásunkban, és melegítő gyógynövényeket, illóolajokat veszünk elő. Lássuk, mi ajánlott erre az időszakra!
Fahéj
Olyan csodálatos növény, melyet minden formában használunk. Ételekben, italokban, illóolajban. A fahéj elősegíti az élelmiszerek egészséges emésztését. A benne lévő nyálka- és cseranyagoknak, valamint az illóolajnak köszönhetően a gyomor-béltraktus működését is serkenti. Fűszeres tea készíthető belőle, amely hatásos puffadás ellen. A jó emésztés érdekében érdemes minden gyümölcsös ételbe-italba tenni belőle. Ha fahéj teát szeretnénk készíteni, 2 dl vízhez adjunk 1 közepes nagyságú fahéjrudat, és főzzük 5-10 percig. Mézzel-citrommal ízesíthetjük, de akár egy kis gyömbérdarabot is tehetünk mellé. A fahéj szépíti a bőrt, így a kedvenc arckrémünkbe keverhetünk 1-2 cseppet illóolajat. Figyelem, előtte végezzünk bőrpróbát, mert könnyen okozhat erős bőrpirosodást az arra érzékenyeknek. Egyszerűen párologtathatjuk is, de csak óvatosan, mert igen erős illat! Ha valakinek magas a vérnyomása, mértékkel használja e gyógynövényt!
Szegfűszeg
Talán mindenki ismeri a szegfűszeggel tűzdelt narancsot. Hatóanyaga az eugenot, ami érzéstelenítő és antiszeptikus hatású. Ha fáj a fogunk, és épp nem tudjuk elérni a fogorvost, rágcsáljunk el egy szegfűszeget, vagy kenjük be vele a fogínyünket. Nem állítom, hogy kellemes, de rövid időre megszünteti a fájdalmat. Ha túl sokszor használjuk a szegfűszeget ennyire erős formátumában, akkor képes a fogideget is kiölni, így csak óvatosan! Szájöblítőként használva fertőtleníti a szájat, különösen foghúzás után ajánlatos! Készíthetünk belőle gargalizálót, amely a torok- és a mandulák fertőtlenítésére kiváló orvosság! Ha fűszerként használjuk, jó ha tudjuk, hogy emésztésserkető hatása mellett segít a pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek, viszont fokozza az étvágyat, így a gyomorsavat is! A vékonybélben fokozza az átalakító folyamatokat, a vastagbélben pedig a gázok képződését akadályozza.
Külsőleg olívaolajban elkeverve az illóolaját, nagyon jól nyugat. Nyugtató hatása egyrészt annak köszönhető, hogy megszünteti az idegrendszert irritáló mérgeket, másrészt átható, erős aromája szinte lezsibbasztja a frusztrált, hajszolt idegeket. Látványosan nyugtatja a vegetatív idegrendszer feszültségét.
Végezetül szeretném megosztani veletek a kedvenc forró csoki receptemet: mandulatejjel és étcsokival készül, és mindig kerül bele méz, egy csipet só, egy kevés gyömbérpor, kardamom és fahéj. Mennyei!
Jó egészséget mindenkinek!
Nagyné Szalai Melinda
Fitoterapeuta, jóga oktató, dúla
www.melinda-angel.hu