A vegetáriánus életmódnak megvannak a maga előnyei: az embernek több az energiája, kevésbé szenved a civilizációs betegségektől, és környezettudatosabban él. Néhány fanatikus húsevő félelmével ellentétben a vegetarianizmus kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozást biztosít. Valljuk be azonban, hogy pontosabb a biztosíthat kifejezés. Ugyanis nem mindig egyszerű vitaminokban és tápanyagokban gazdag, teljes menüt összeállítani, gondoljunk csak a gyakran támadott fehérje témára. Az alábbiakban adunk néhány tippet ahhoz, hogy tökéletes étrendet állíthass össze.
Ha túl kevés az energiád, egyél zöld színű zöldségeket (spenót, sóska, kelkáposzta, brokkoli, kelbimbó) legalább hetente háromszor, ez egész biztosan fellendíti energiaszintedet, hiszen olyan alapvető vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyek kevésbé találhatóak meg más élelmiszerekben. Egy csésze párolt kelkáposzta például fedezi a napi K-vitamin szükségletet, nagy mennyiségű A- és C-vitamint, rostot, kalciumot, káliumot és némi fehérjét tartalmaz. Azt is sokan tudják, hogy a klorofill erős antioxidáns, segíti a sejtek gyógyulását, ezért kiváló rákmegelőző.
Ha néha éhesnek érzed magad annak ellenére, hogy már ettél, próbáld ki,hogy egy ideig több folyadékot fogyasztasz. Az általános nézet szerint naponta legalább 8 pohár víz ajánlott mindenkinek. Természetesen ez függ az évszaktól, körülményektől, stb. Arról azonban nem túl gyakran esik szó, hogy amikor valaki huzamosabb ideig nem iszik eleget, megszűnik a szomjúság érzése, a test becsapja önmagát. Ilyenkor megesik, hogy azt gondoljuk, éhesek vagyunk, de valójában szomjasak. Ha már elegendő ételt ettél, és még mindig éhes vagy, igyál vizet, vagy koffeinmentes teát. Néhány perc múlva érezni fogod, hogy jól laktál. A legegyszerűbb módszer az, ha még reggel a kezed ügyébe készítesz egy kanna vizet, amit a nap folyamán bármikor kortyolgathatsz.
A finomított cukor nagyon ízletes, ez biztos. Elterjedésekor gyorsan le is győzött minden természetes édesítőt. Ne feledd el azonban, hogy méltán kapta az „édes méreg” elnevezést! Gátolja pl. a szervezet számára alapvető fontosságú vitaminok és ásványi anyagok felszívódását, főleg a kalciumét, amely alapvető az erős csontokhoz. Nem akarunk ijesztgetni senkit, ezért csak néhány szót említünk már, amiért a fehér cukor felelős: szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, trombózisra való hajlam, bőrbetegség, csontritkulás, rák, ízületi problémák.
A fehér cukrot lecserélheted mézre, juharszirupra, nyírfacukorra vagy akár steviára. Ha pedig édesszájú vagy, és szereted befejezni az étkezést némi édességgel, válassz inkább egy gyümölcsöt, vagy egy egészséges reformédességet. Egyébként is jó ötlet ezekből egy-egy darabot a táskádban hordani, ha esetleg napközben vágyad támadna egy kis ínyencségre.
A gyümölcsök és zöldségek beiktatása a napi menübe a legjobb módja annak, hogy bevidd a szükséges tápanyagokat, s ezáltal elegendő energiád legyen.
Törekedj arra, hogy az ételeid változatosak, vonzóak és színesek legyenek. Legyél kreatív, egyél finomat és szépet! Ha nem vagy túl gyakorlott a konyhában, menj el vegetáriánus főzőtanfolyamokra, és ha megtanultad az alapokat, használd a fantáziádat is. Bátran ismerkedj új alapanyagokkal, fűszerekkel.
Egy átlagos ember napi szükséglete kb. 70 gr fehérje. Vegetáriánusoknak figyelni kell arra, hogy ez a mennyiség meglegyen, hiszen nehezebben jutnak elegendő fehérjéhez, mint a húsevők. A fehérjehiány pedig alultápláltsághoz, energiahiányhoz, vizenyőhöz, fertőzésekhez, hangulatingadozáshoz, alacsony anyagcseréhez vezethet.
A bab és más hüvelyesek, a tofu, a sajtok és tejtermékek, a teljes kiőrlésű gabonák mind tele vannak megfelelő fehérjével. Gondoljunk arra, hogy a kukorica és a bab egyes népeknél alapvető élelmiszerek évszázadok óta. Itt is igaz, amit a gyümölcsöknél és zöldségeknél javasoltunk: légy kreatív!