Rózsa a szépségápolásban

A rózsát a virágok királynőjeként emlegetik Szapphó költeménye óta, de vajon milyen hatásai vannak a szépségápolásban?

A rózsa szirmaiból nyert értékes illóolajáról bizonyára már mindenki hallott. Azonban azt, hogy e lepárlásnak egyik mellékterméke is igen értékes többféle szempontból, általában már kevesebben tudják. E melléktermék neve a rózsavíz, amely a rózsa szirmainak vízben oldható értékes anyagait tartalmazza A rózsavízhez hasonlóan más növényekből, virágokból kinyert párlatokat virágvíznek vagy hidrolátumnak is szokták nevezni. E hidrolátumok vízből és illóolajból állnak, melyet szűknyakú nagy üvegekben (ún. florentini üveg) fognak fel. Másszóval az illóolajak kinyerésekor keletkező melléktermékek a virágvizek. A rózsaolaj gyógyhatásai: antibakteriális, görcsoldó, nyugtató, hormonszint szabályozó, gyulladásgátló, sejtmegújító, sebgyógyító, antidepresszáns, szív-, máj-, epe- és gyomorpanaszokra hat, herpeszfertőzésekre.

Tudja-e, hogy:

  • a rózsaolaj a világ egyik legdrágább illóolajának számít: 1 liter rózsaolajért 3500-8000 kg rózsát kell begyűjteni, a termesztő ország klímájától függően, emiatt világpiaci ára igen magas
  • a rózsafejeket kora reggel gyűjtik be, mielőtt a nap túl hevítő lenne: így a növényből nyert illóolajhozam magasabb lesz.
  • a gyógyhatásain túl nagy mennyiségben a rózsaolaj halálos is lehet: szájon keresztül 450 ml rózsaolaj bevétele, bőrön át pedig 210 ml jelent halálos dózist (szerencsére túl drága az öngyilkossághoz.
  • mindent gyógyító olajként tartják számon a gyógyászatban: több mint 500 féle hatóanyag mutatható ki belőle melyből kb. 330-at tudnak megnevezni

    A rózsavíz
    Ahogy már fentebb szó volt róla, a virágvizek a lepárolt növények vízben és vízgőzben oldódó hatóanyagait tartalmazzák, melyek jól kiegészítik a növényből nyert illóolajak hatásait. A hidrolátumok általános jellemzéseként elmondható, hogy a növények hatóanyagait gyengébb formában tartalmazzák, gyulladáscsökkentőek , bőrbarátok és hűsítőek. Míg az illóolajak adagolásánál óvatosnak kell lennünk, hiszen töménységüknél fogva könnyen irritációt válthatnak ki, a virágvizeket bátrabban használhatjuk. (Azonban itt is ügyeljünk arra, hogy első használat előtt végezzünk bőrpróbát, nem allergizál-e bennünket a termék).
    A rózsavíz azon túl, hogy a konyhaművészet sokat alkalmazza édességek és italok ízesítésére, a szépségápolásban és a gyógyításban is jelentős szerepet kap. Az ájurvédában (indiai gyógyászat) igen közkedvelt alapanyagnak számít a rózsavíz, főképp hűsítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt (pitta csökkentő, de mindhárom dósánál alkalmazható főleg a bőrápolás területén).

    Én magam mindig tartok otthon rózsavizet, számos területen használom a háztartásban, bőrápolásban, mint például:

  • arctisztítás, szemkörnyék ápolás: kíméletesen tisztítja, tonizálja a bőrt. A könnyedebb sminkek eltávolítására is alkalmas
  • frissítő testpermet: gyorsan felszívódik, kellemesen frissít a forró nyári napokon
  • hűsítő borogatás: gyulladt területekre helyezek belőle borogatást, kitűnő ödémákra pakolásként
  • megfázásos tünetek: lázas gyermekeim ápolására is rendszeresen használom. Belsőleg rózsavizes ital formájában, külsőleg borogatásként. Torokgyulladás esetén öblögetőszernek is kiváló.
  • hidratálás: kitűnő bőrnedvesség szabályozó
  • hajápolás: a hajmosás végén rózsavízzel vagy rózsavizes öblítővízzel szépen csillogó, illatos, fényes lesz a hajkoronánk
  • babapopsi ápolás: kipirosodott babafenekek ápolására kiválóan alkalmas.
  • arckrémek alapja: az emulziós krémek vizes fázisát adhatja teljes egészében vagy más virágvizekkel kombinálva
  • kölni alap: kitűnő alapja otthon készített parfümöknek, légfrissítőknek, sőt deoknak is
  • fürdő: fürdővízbe öntve nyugtató hatású
  • arcpakolások: arcpakolásokhoz keverve a bőrt hidratálja, frissíti, fiatalosabb kinézetet ad az érett bőrnek
  • párologtatóban az illata mellet a nyugtató hatása is érvényesül
  • intim szféra kezelése: gombás fertőzések és más jellegű intim zónabeli betegségek gyógyulását segíti elő
  • viszkető bőr, ekcéma, csípések: hűsíti a viszkető bőrt, hidratálja a száraz felületet
  • lejárt szavatosságú rózsavíz: a rózsavíz viszonylag könnyen romlik, a lejárt rózsavízzel illatosítom a szobát, párologtatóba vagy egyszerűen csak a felmosóvízbe teszem
  • ezenkívül, hogy férfiolvasóinknak is kedvet csináljak, kiválóan alkalmazható borotválkozás utáni tonikként is (aki nem szeretne rózsa illatfelhőben úszni, annak kitűnő alternatíva a menta, citromfű, esetleg szantálvíz)

    A rózsavíz „árnyas oldala”
    A rózsavíz számos előnyének ismertetése után essék szó a hátrányairól is.
    Romlandó. Más virágvizekhez hasonlóan gyorsan romlik, kifejezetten érzékeny a hőhatásra. Ezért megfelelő tárolása, ha felbontás után lehetőleg hűtőszekrényben tároljuk, és néhány hét (gyógyászati és étkezési célból), vagy maximum néhány hónap alatt (kozmetikai célból) elhasználjuk.
    Bár a rózsavíz nem kifejezetten allergén, de általánosságban a virágvizekről elmondható, hogy okozhatnak egyéni érzékenységet, allergiát. Itt is, mint minden természetes, növényi alapanyagnál javaslat, hogy első használata előtt végezzen bőrpróbát, hogy megbizonyosodjon afelől, nem okoz-e irritációt a bőrén.Remélem sikerült kedvet csinálnom a rózsavíz használatához!
    Csandra Dévi Dászi
    www.natureanddevotion.com

Oszd meg másokkal is